.
Rycerz Genealogia
Rycerz - to słowo w mojej rodzinie posiada charakter szczególny. Rycerz - człowiek miecza, członek uprzywilejowanego stanu żołnierskiego, szlachcic. Rycerstwo to obowiązek stawiania się do obrony, odrębna warstwa społeczna zamknięta szlachetnym urodzeniem, etyka rycerska, obyczajowość i kultura rycerska.
Moja rodzina, Napiórkowscy herbu Prus III ( Napiórki Ciężkie i Butne, Parafia Różańska oraz Brzeszczki Duże ), szlachta, rodzina wylegitymowana w Królestwie Polskim w latach 1836 - 1861. Zawołania: Nagody i Napora.
Herb Prus III Zamek w Kórniku
Prusowie / Estowie / Aesti / Pruzi
" Pruskie rody rycerskie nie mogąc pogodzić się z władzą krzyżacką na dawnych ich ziemiach przenikały na teren Mazowsza, gdzie otrzymywały od miejscowych książąt przywileje i nadania ziemskie takie jak rycerstwo miejscowe oraz przyjmowały herby: Prus I, Prus II i Prus III". ( Rocznik Dobrzyński )
Helmold z XII wieku tak opisywał Prusów:
"Ludzie tam mają błękitne oczy, cerę czerwoną, włosy długie. Prócz tego niedostępni z powodu błot, nie cierpią pośród siebie żadnego pana".
Żródła materiałów zamieszczonych w artykule: Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej, Zespół Szkolno - Przedszkolny im. Henryka Napiórkowskiego w Rogowie, Rocznik Dobrzyński, Akta metrykalne, zbiory rodzinne, grafika herbu - wikipedia, plakat wyborczy Biblioteka Narodowa.
Na zdjęciach babcia Amelia Napiórkowska, moja mama i ja
NIEKTÓRZY CZŁONKOWIE MOJEJ RODZINY TO
ze stron Napiórek Ciężkich Parafia Różańska i Brzeszczek Dużych
Kazimierz Napiórkowski - brał udział w wyprawie Napoleona na Rosję w 1812 roku.
Maciej Napiórkowski - praprapradziadek właściciel majątku w Kobrzyńcu Nowym, brał udział w powstaniu listopadowym
Jan Cyprian Napiórkowski - prapradziadek, syn Macieja Napiórkowskiego i Benigny z Kęsickich . Jan był wójtem gminy Rogowo, bratem Juliana Macieja. Żoną Jana była Katarzyna z Kokoszczyńskich, która po śmierci rodziców a przed małżeństwem mieszkała u swego wuja Bartłomieja Rzeszotarskiego. Rodzice Katarzyny z Kokoszczyńskich byli właścicielami majątku w Zglenicach.
Jan Kokoszczyński,- praprapradziadek, właściciel części wsi Zglenice koło Sierpca
Elżbieta z Kisielewskich Kokoszczyńska ( Kisielewo ) - prapraprababcia , siostra Marceliny z Kisielewskich Rzeszotarskiej.
Marcelina i Bartłomiej Rzeszotarscy byli właścicielami największej części szlacheckiej w Rogówku.
Julian Maciej Napiórkowski, brat Jana Cypriana, powstaniec styczniowy, został odznaczony przez Prezydenta Ignacego Mościckiego Krzyżem Niepodległości z Mieczami. Jego grobowiec ufundowany przez Polską Organizację Wojskową powiatu rypińskiego znajduje się na cmentarzu w Rogowie.
Ks Stanisław Grzegorz Suliński herbu Jastrzębiec, brat prababci Walerii Leokadii z Sulińskich, był posłem na Sejm Ustawodawczy Ich dziadkami byli Józefat Suliński h. Jastrzębiec i Florentyna z Malskich h. Nałęcz.
Konstanty Tyll / de Tylli h. Kubin (czyli Struś - E. Sęczys "Szlachta wylegitymowana") ożeniony z Ludwiką z Chranickich. Ich córką była praprababcia Alfonsyna de Tylli urodzona w Dobrzyniu w roku 1847, majątek pod Lipnem. Grobowiec rodziny znajduje się w Lipnie. W tym miejscu warto wspomnieć urodzonego w 1738 roku w Kamieńczyku Tomasza de Tylli h. Kubin, syna Józefa i Magdaleny z Leszczyńskich.
Teodora z Kokoszczyńskich Olszewska, właścicielka majątku w Pininie.
Marianna z Dzierżyńskich Brzeska - prapraprababcia, właścicielka części wsi Brzeszczki Duże.
Jan Napiórkowski - syn Józefa Napiórkowskiego i Salomei z Osieckich, powstaniec styczniowy. Był mężem praprababci Franciszki Brygidy z Brzeskich.
Stefania z Gumowskich Napiórkowska - prababcia, córka Zofii z Majorkowskich Gumowskiej i Józefa Gumowskiego, właścicieli majątku w Skudzawach Nowych.
Teodor Napiórkowski - pradziadek, właściciel majątku w Rogówku, figuruje w Księdze adresowej Królestwa Polskiego z wykazem posiadanych dóbr. Stanął na czele buntu, by korespondencja urzędowa prowadzona była w języku polskim. W roku 1916 został skarbnikiem Koła Gminnego Polskiej Macierzy Szkolnej w Rogowie.
Plakat wyborczy z 1919 roku
NAUCZYCIELE
Henryk Napiórkowski, mój pradziadek, syn powstańca Jana i Franciszki Brygidy z Brzeskich, kierownik szkoły w Rogowie, Prezes Oddziału Związku Nauczycieli Szkół Powszechnych w Rypinie. Henryk Napiórkowski w dniu 1 października 1917r. rozpoczął pracę w polskiej szkole. Dzień ten powszechnie uznawany jest współcześnie jako początek powstania szkoły. Pradziadek Henryk został aresztowany przez Selbstschutz a następnie rozstrzelany wraz z innymi nauczycielami z powiatu rypińskiego dnia 2 listopada 1939r. Henryk Napiórkowski jest patronem Szkoły Podstawowej w Rogowie.
Pradziadek Henryk Napiórkowski
Amelia Napiórkowska - moja babcia, córka Henryka Napiórkowskiego i Stefanii Z Gumowskich. Babcia Amelia wraz z dziadkiem byli właścicielami majątku w Rogówku. Babcia uczyła języka polskiego, udzielała też lekcji skrzypiec.
Stanisław Chojnacki, siostrzeniec Henryka Napiórkowskiego, zginął w obozie Dachau. Jest patronem szkoły w Krajkowie.
Stanisław Wiktor Suliński urodzony w Brzeszczkach Dużych, siostrzeniec Henryka Napiórkowskiego, działał w AK. Rozstrzelany prawdopodobnie w obozie w Oranienburgu.
Tadeusz Suliński, brat Stanisława Wiktora, nauczyciel w miejscowości Gnojno, pow. Działdowski. Zamordowany w obozie koncentracyjnym Mauthausen.
Irena z Napiórkowskich Jabłońska - siostra mojej babci, córka Henryka Napiórkowskiego, prowadziła kursy dla analfabetów
Zygmunt Jabłoński - kierownik szkoły, nauczyciel
Mieczysław Napiórkowski - młodszy brat mojego pradziadka, nauczyciel, kolportował zakazane pisma organizacji niepodległościowych. W 1905 roku poinformował ludność o rozpoczęciu nauczania w języku polskim i nauczanie takie kontynuował pomimo ostrzeżeń wydanych przez rosyjskiego inspektora szkolnictwa Romanienkę. Delegat koła nauczycieli na tajny zjazd w Pliszkowie.
Sztandar szkoły im. Henryka Napiórkowskiego w Rogowie
We are still looking for the part of our family, the Napiórkowskis from the USA. Please, do not hesitate to contact us. E - mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.